Прабългарският календар - един от най-точните в света
3 май 7524 г. Това е денят, в който стартирам да пиша тази публикация.
Нещо се е объркал този създател, ще си намерения евентуално някой. Друг ще реши, че се занимавам с научна фантастика.
Не, всичко си е тъкмо. Става дума за този трети май, тази година, която за по-голямата част от света, в това число и за нас, е 2017. Но това е единствено тъй като считаме годините по Григорианския календар. Ако ги изчислявахме по прабългарския, щяхме да сме тъкмо 7524 г. Поне по данните и тълкуванията им, с които разполагаме.
Може би е малко тъпо, че тази прабългарска система за отмерване на времето не е съхранена, тъй като по общото мнение на експерти тя е една от най-точните и съвършени, създавани в миналото в човешката история! А и една от най-старите, от която е доста евентуално да е заимстван даже китайският зодиак.
Какво съставлява този античен календар на нашите прародители? Каква е връзката му със Слънцето, Луната и… Юпитер? И за какво в действителност Юпитер е толкоз значим?
Нека стартираме малко по-отрано.
И да се опитаме да дадем някакво определение
на понятието календар. Според науката това е система за образуване на дните. Можем да оприличим календара на географска карта - да речем, на България. Тя, както знаем, е умалено изображение на земната повърхнина, заключена в рамките на нашата страна. По нея можем да установим къде се намира даден град, на какъв брой километра отстои от останалите градове и така нататък
Аналогично календарът съставлява карта на времето, заключено да вземем за пример в границите на една година. На него елементарно можем да забележим точното състояние на всяка дата, т.е. какъв ден от седмицата е, какъв брой дни остават до нея и така нататък Тези въпросни дати са детайлите, които сформират един календар. Всяка от тях показва един ден, по-точно едно денонощие.
Но какво съставлява денонощието? Отговорът на този въпрос наподобява относително елементарен: това е времето, за което се сменят денят и нощта, или времето, за което Земята се завърта към оста си. Да, това е ненапълно правилно.
Но в действителност има два типа денонощие:
слънчево и звездно, като слънчевото е с към 4 минути по-дълго!